Ceza Hukuku

Savunma Dilekçesi Örneği 2024 Ceza Savunma Dilekçesi

ceza hukukunda savunma dilekcesi ornegi 2024 8602

Savunma Dilekçesi Örneği 2024 Ceza Savunma Dilekçesi makalemizle sizlerleyiz. Ceza davalarında yargılanan kişinin savunma hakkı kapsamında sözlü ve yazılı beyanları çok önemlidir. Soruşturmada şüpheli, kovuşturmada sanık her zaman savunma dilekçesi verebilir.

Savunma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Savcılık şikayet üzerine veya suç konusu fiili öğrendiğinde kendiliğinden bir soruşturma yürütür ve her türlü delili toplar. Savcılık, suç işlendiğine dair yeterli şüpheye ulaştığında ise iddianame düzenler, iddianamenin kabulüyle ceza davası açılmış olur. İddianameye karşı savunma dilekçesi yazılabilir. Soruşturmada şüpheli, kovuşturmada ise sanık savunma dilekçesine lehine olan olayları ve hususları hukuki bir dille yazmalıdır.

Bu nedenle savunma dilekçesi önem teşkil etmektedir. Yazımızda vatandaşların ve hukukçuların faydalanabilmesi için savunma dilekçesi örneği bulunmaktadır. Ancak vatandaşların internet üzerinde savunma dilekçesi örneği ararken dikkatli davranmaları gerekmektedir. Çünkü her somut olay kendi içinde farklılıklar barındırmaktadır. Bu nedenle savunma dilekçesinin bu alanda uzman avukatlardan profesyonel hukuki hizmet alınarak hazırlanması elzemdir. Yazımızda;

  • savunma dilekçesi örneği
  • ceza savunma dilekçesi örneği
  • iddianameye karşı savunma dilekçesi örneği
  • örnek savunma dilekçesi

yer almaktadır.

Savunma Dilekçesi Örneği

savunma dilekçesi örneği
savunma dilekçesi örneği

Savunma dilekçesi örneği word halini indirmek için tıklayınız.

Yukarıda savunma dilekçesi örneği yer almaktadır. İşbu dilekçenin somut olaya göre tekrardan hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle alanında uzman avukatlık ofislerinden hukuki hizmet alınması önem taşımaktadır.

Ceza Hukuku Departmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Y & K Hukuk – Ceza Hukuku Departmanı

Av. Zeynep Yılmaz – Av. Sercan Kızılcan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir